BOŻY POSŁAŃCY STAREGO PRZYMIERZA
III Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wraz z Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta oraz pracownią Droga Ikony i Katedrą Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, w dniach 11 - 25 września 2011 r. organizują w Nowicy III Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów. Tematem tegorocznego spotkania malarzy kontynuujących tradycję sztuki cerkiewnej są Posłańcy Boży Starego Przymierza. W warsztatach wezmą udział twórcy z Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął ks. abp Jan Martyniak Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego oraz Konsul Generalny RP we Lwowie, Jarosław Drozd i Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko.
 
Ideą Warsztatów jest stworzenie możliwości spotkania i wspólnej pracy ikonopisów obu kręgów kulturowych, Wschodu i Zachodu. Twórcze spojrzenie na ikonę, zakorzenione w tradycji a zarazem otwarte na współczesne środki artystycznego wyrazu, pozwala odczytywać jej aktualność jako nośnika treści chrześcijańskiej wiary wyrażanej w sposób oryginalny, istotowy, przemawiający także do człowieka dzisiejszego. Warsztaty są okazją do poszukiwań i wzajemnej konfrontacji osobistych doświadczeń twórców ikon wywodzących się z tradycji obu obrządków liturgicznych. Napięcie pomiędzy tradycją, tj. depozytem kanonu ikonograficznego i pragnieniem nadania ikonom znamion osobistego przeżywania ich treści rodzi dzieła ciekawe i otwarte na każdego odbiorcę.
 
W trakcie warsztatów, 17 września odbyła się w Nowicy konferencja nt: „Boży Posłańcy Starego Przymierza. Ikonografia”. Udział w konferencji , w której wzięli udział prof. Karol Klauza (KUL), Jarosław Giemza ( Muzeum w Łańcucie) prof. Roman Vasylyk (ASP we Lwowie), Magdalena Stasiak (UKSW) oraz Jakub Skrzypczak. Prace powstałe w trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane w Krynicy Zdroju (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Willa Romanówka, 24 września – 9 października), Lublinie (KUL, Galeria 1, 15 – 31 października) we Lwowie (Muzeum Etnograficzne 5 – 20 listopada), Łucku (Galeria Związku Malarzy Wołynia 25 listopada – 4 grudnia) oraz w Warszawie (Dom Polonii, 16 - 31 grudnia).

Komisarze:
dr Bogusław ANDRES
prof. Roman VASYLYK

Uczestnicy:
Joanna ZABAGŁO
Urszula ŻAKOWSKA
Michał SZWARC
Agata SŁYK
Maria PODLEŚNA
Greta LEŚKO
Anna KOPEĆ-GIBAS
Magda GUZIŃSKA
Piotr CZARNECKI
Wiktor DOVNAR (Białoruś)
Oleksy CHEREDNICHENKO (Ukraina)
Danylo MOVCHAN (Ukraina)
Andriy HEVKO (Ukraina)
Viktoria MATIIESHYN (Ukraina)
Mariia LEGINOVYCH (Ukraina)
Konstyantyn MARKOVYCH (Ukraina)
Andriy VYNNYCHOK (Ukraina)
Oksana VYNNYCHOK (Ukraina)
Olya KRAVCHENKO (Ukraina)
Ulyana TOMKEVYCH (Ukraina)
Orest RABYK (Ukraina)
s. Monika Fecková OSBM (Słowacja)

 

Patronat medialny:

Współpraca:

Sponsorzy:
     

BOGURODZICA.
II Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy

W dniach 12-25 września 2010r., w ośrodku rekolekcyjnym Sarepta, odbyło się drugie spotkanie malarzy kontynuujących tradycję sztuki cerkiewnej. W warsztatach wzięło udział 20 osób związanych z Lwowską Akademią Sztuk Pięknych oraz warszawskimi pracowniami Droga Ikony i Studium Chrześcijańskiego Wschodu. Planując warsztaty zamierzaliśmy przybliżyć mało znane, ale żywe i intrygujące malarstwo ikonowe. Chcemy prezentować współczesnych artystów tworzących prace o tematyce religijnej. Nasz projekt zaowocował niezwykłą wyprawą w głąb tradycji i medytacji. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu kapelanów, komisarzy oraz uczestników i gości konferencji "IKONA BOGURODZICY - OBRAZY KOBIETY".

Materialnym owocem warsztatów są zarówno ikony, jak i teksty prelekcji konferencyjnych. Prezentowane na wystawach prace są świadectwem znakomitej sprawności warsztatowej, nowych inspiracji artystycznych i modlitewnego skupienia; natomiast tym, co pozostanie w pamięci wszystkich, którzy dotarli do „Sarepty” w czasie warsztatów, jest udział w autentycznej wspólnocie pełnej modlitwy, kontemplacji i otwarcia się na siebie malarzy tworzących na kolanach ku chwale bożej. Tegoroczne spotkanie pokazuje, że ikona żyje, zmienia się, szuka nowych form komunikacji, aby dotrzeć do współczesnego człowieka z Dobrą Nowiną.

Komisarze:

prof. Roman VASYLYK
dr Bogusław ANDRES

Uczestnicy:

o. Jacek WRÓBEL SJ
Majka PODLEŚNA
Urszula ŻAKOWSKA
Gabriela JANIK
Ewa GADNICKA-WŁODARCZYK
Dorota STRESZEWSKA
Anna FILIPOWSKA
Joanna ZABAGŁO
Ewa PIKUL
Cecylia SZALA
Małgorzata KLOCKOWSKA
Orest RABYK
Olya KRAVCHENKO
Andriy VYNNYCHOK
Konstantyn MARKOVYCH
Ulyana TOMKEVYCH
Ihor KISTECHOK
Lubov YATSKIV


Prace powstałe w trakcie warsztatów zostały zaprezentowane w Krynicy Zdroju (24 września – 15 października) w Willi Romanówka, w Nowym Sączu w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w Przemyślu (22 - 31 października) w Soborze Archikatedralnym Kościoła Greckokatolickiego, we Lwowie (5 - 25 listopada) w Muzeum Etnograficznym, w Łucku (26 listopada - 5 grudnia) w galerii Wołyńskiego Związku Artystów oraz w Warszawie (17 grudnia – 7 stycznia) w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Warsztaty odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, który w ramach programu „Kultura bez granic” objął nasz projekt mecenatem, oraz Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) i firmy AkzoNobel.
 GALERIE ZDJĘĆ (wkrótce dalsze)Przy pracyWystawy i wernisaże
  

Prasa o projekcie:

Monitor Wołyński

Rzeczpospolita

Tygodnik "Solidarność"

Gość Niedzielny

 

 


I MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY IKONOPISÓW NOWICA 2009


 

W Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów zorganizowane we wrześniu 2009 r, Nowicy wraz z Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta zamykają okres dojrzewania inicjatywy, którą przed laty zapoczątkowało ufundowanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy ikony do cerkwi św. Michała Archanioła na Przysłopiu. Ikona postała w pracowni Małgorzaty Dawidiuk – komisarza nowickich warsztatów. Dziś można powiedzieć, że związała tą wybitną artystkę z Nowicą, bo gdy przygotowywaliśmy w 2007 r. I Spotkania Teatralne INNOWCA oczywistym dla nas było, że powinna im towarzyszyć wystawa prac Małgorzaty. Dlatego na przełomie kwietnia i maja 2008 r. kaplicę pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny zapełniły cienie bezimiennych świętych towarzyszące ikonie Deisis. To odważne połączenie tradycji i nowych form poszukiwania Boga zachęciło nas do planowania kolejnego przedsięwzięcia Bractwa Sarepty i Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, w którym mogliby wziąć udział inni współcześni malarze. Bliskie kontakty ze środowiskiem artystów lwowskich, nawiązane w związku z festiwalem INNOWICA zaowocowały spotkaniem z Romanem Vasylykiem, profesorem lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pan Profesor zgodził się objąć funkcję komisarza warsztatów i przyjechał do Nowicy wraz ze swoimi współpracownikami i studentami. Zaangażowaniu obu komisarzy zawdzięczamy, że ośrodek Sarepty w Nowicy, w czasie dwóch wrześniowych tygodni, stał się miejscem twórczego spotkania artystów z Polski, Słowacji i Ukrainy kontynuujących tradycję sztuki sakralnej. Świadectwem ich pobytu i pracy w atmosferze modlitewnego skupienia są ikony przedstawiające Zbawiciela.
 

Kliknij aby pobrać katalog ikon (PDF)

Komisarze artystyczni:


Prof. Roman Vasylyk (ASP we Lwowie)
Małgorzata Dawidiuk (Pracownia Ikos, Przemyśl)
Uczestnicy:
Marija Kolodij (Ukraina)
Antonina Sybira (Ukraina)
Oksana Tortyna (Ukraina)
Olga Vyshnewska (Ukraina)
Ihor Kistechok (Ukraina)
Taras Lesiv (Ukraina)
Igor Stepanyk (Ukraina)
Vasyl Syvak (Ukraina)
Ludmila Lakoma-Krausova (Słowacja)
Rastislav Roka (Słowacja)
Vladimir Seman (Słowacja)
Hanna Dąbrowska (Polska)
Maria Podleśna (Polska)
Bogusław Andres (Polska)
Jerzy Wojtowicz (Polska)

Warsztaty Ikonopisów w Nowicy zakończyły dwa wernisaże – zorganizowany dla mieszkańców naszej wsi w kaplicy pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, w czwartek 24 września i w Willi Romanówka, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, w piątek 25 września. W trakcie uroczystego otwarcia wystawy w Nowicy, w obecności Jego Ekscelencji Arcybiskupa Przemysko-Warszawskiego, Jana Martyniaka, komisarze wystawy przekazali proboszczowi parafii w Łosiu ikonę św. Paraskewy, namalowaną specjalnie dla nowickiej cerkwi pod wezwaniem tej świętej. Kolejna wystawa odbyła się w Warszawie w dn. 15 grudnia 2009 – 5 stycznia 2010. Wernisaż warszawski uświetnił występ chóru działającego przy cerkwi o. Bazylianów w Warszawie. Dzięki pomocy i życzliwości szeregu osób i instytucji udało się nie tylko przeprowadzić warsztaty i zorganizować wystawy, ale również wydać dwujęzyczny katalog. Katalog zawiera obszerny szkic autorstwa Jarosława Giemzy pt. Ikonografia wybranych wizerunków Chrystusa omawiający prace powstałe w trakcie warsztatów. Wszystkim, którzy wzięli udział w naszym projekcie składamy serdeczne podziękowania.

ks. Jan Pipka
Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta

Mateusz Sora
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy


GALERIE ZDJĘĆPrzy pracyWystawa w NowicyWernisaż w Krynicy

Sponsorzy I Warsztatów