To miejsce gdzie będą pojawiać się materiały dla najbardziej zainteresowanych. Można je traktować jako zapis, wspomnienia lub źródło. Część pochodzi z sieci, część ze zbiorów prywatnych. Klikając prawym klawiszem myszki można je zachować na dysku wybierając "zapisz element docelowy jako..." lub otworzyć w odpowiednim programie. Jeśli posiadacie materiały związane  z Nowicą lub regionem proszę o kontakt.

 

"Pieśni Łemkowskie" (mp3). Nagrania z Beskidu Niskiego m.in. z Bartnego udostępnione dzięki uprzejmości Pana Tomasza Traczyka.


"Przejawy kultury łemkowskiej" - Małgorzata Szumielewicz. Obszerna praca naukowa poświęcona kulturze Łemków. Prawdziwa kopalnia wiedzy dla zainteresowanych tematem.


"Łemkowska obrzędowość dnia wigilijnego" - Władysław Augustyński. Szkic etnograficzny opisujący tradycyjne Łemkowskie zwyczaje i obrzędy ludowe.


"Cała chmielność świata" (PDF) Wiersze Bohdana Ihora Antonycza (1909-1937), który urodził się w Nowicy. Tłumaczenie W. Graban, Kraków 1994. Do odczytu potrzebny będzie darmowy program Acrobat Reader.


"Moje kolędowanie z Teatrem Węgajty". Tekst Aleksandry Żytnickiej. Tradycją stało się wspólne kolędowanie mieszkańców Nowicy z przyjaciółmi z Teatru Węgajty. Komentarz p. Aleksandry oddaje klimat tych spotkań.


"Jedna wieś - podziałów ze sześć". Artykuł z 1996 roku zamieszczony w Tygodniku Gorlickim. Swego rodzaju kuriozalny tekst, w którym jest tyleż sprzeczności co - z perspektywy czasu - poczucia humoru.


"Zawiana gmina" - artykuł z Gazety Wyborczej z 1999 roku. Opisany z wnikliwością obraz walki z naturą. Warto przypomnieć jak niedawno jeszcze wyglądały zimy i usłyszeć wypowiedzi dzieci, które dziećmi już nie są.


"Trzy drogi do Nowicy". Sentymentalna impresja Bogumiły Berdychowskiej odnaleziona w sieci. Autorski tekst oddaje wspaniałą atmosferę tolerancji panującą w Nowicy.


"Nowica. Kraina łyżek". Tekst Katarzyny Pawkowskiej poświęcony jednej z ginących tradycji wyrobu drewnianych łyżek. Przybliża postać Stefana Romanyka - człowieka i twórcy ludowego.


"Koncert łemkowskiego zespołu Nowica 9". Relacja znaleziona. Śmieszny tytuł, ale można i tak. Do opisywanego zdarzenia doszło w warszawskim klubie na Żoliborzu.


"Beskid Niski" (PDF) Książeczka wydana przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich pod patronatem ZSP w 1966 roku. Do odczytu potrzebny będzie bezpłatny program Acrobat Reader.


"Muzyka cerkiewna w Beskidzie Niskim 2007". Plakat do inicjatywy dzięki której doszło do koncertu chóru z Poznania w Nowicy w cerkwi św. Paraskewy. Niecodzienne wydarzenie i niecodzienne przeżycie."Mapa Beskidu Gorlickiego"
. Zaczerpnięta z serwisu BeskidGorlicki.pl.


"X Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych - Pod Kyczerą 2007". Fantastyczna impreza zorganizowana przez zespół "Pod Kyczerą". Tutaj znajdziecie tylko program tegorocznych spotkań. Troszkę fotek jest w Galerii.